Żołnierzy Niepodległej 4/6
20-078 Lublin
Plac Litewski to miejsce położone w samym środku miasta. Ze względu na historyczną symbolikę placu odbywa się tu szereg uroczystości państwowych, a także kulturalnych.
Stare Miasto – jeden z najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Europie Środkowej. Położone na krawędzi skarpy w pobliżu lubelskiego Zamku Królewskiego.
Starówka zachwyca licznymi mieszczańskimi kamienicami, bogato zdobionymi barokowymi dekoracjami oraz pięknymi attykami. W licznych przewodnikach jest to obowiązkowy punkt zwiedzania dla każdego odwiedzającego Lublin. Jest to miejsce spotkań i wielu wydarzeń kulturalnych.
Zamek Królewski w Lublinie – malowniczo położony zabytkowy zamek to najsłynniejsza wizytówka miasta. Wzniesiony w XII w. był przez wiele stuleci siedzibą rodów królewskich. Obecnie znajduje się tam muzeum, pełne zabytkowych eksponatów upamiętniających bogatą historię Lublina.
Na baszcie Zamku mieści się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.
Krakowskie Przedmieście – „Deptak Lubelski” – doskonałe miejsce na spędzenie wolnego czasu. Znajduje się tu wiele restauracji, pubów i lokali rozrywkowych. Gruntownie odnowiony i przebudowany jest miejscem spotkań, imprez kulturalno-rozrywkowych oraz strefą relaksu i rekreacji.
Centrum Spotkania Kultur – największa instytucja kultury w Lublinie. Mieści się w niej Teatr Muzyczny, Filharmonia oraz ogromna sala teatralna z 1000 miejsc dla widowni. W gmachu znajdą się sale seminaryjne, konferencyjne, galeria sztuki, multimedialna biblioteka, sale klubowe oraz restauracje.
Całkowita powierzchnia budowli wynosi 23.545 m2. Na dachu powstały zielone ogrody, a jedna ze ścian budowli pełni funkcję „rzutnika kinowego”, na którym wyświetlane są multimedialne pokazy wizualne.
Na Placu Litewskim znajduje się kompleks fontann z najnowocześniejszym w Europie systemem sterowania pięcioma funkcjami (woda, światło, dźwięk, lasery i obraz wyświetlany na fasadzie budynku poczty)
-
Na Placu Litewskim znajdują się pomniki: Józefa Piłsudskiego, Józefa Czechowicza, Unii Lubelskiej oraz Konstytucji 3 Maja
-
Na pamiątkę powstania styczniowego w 1880 r. posadzono topolę czarną, zwaną baobabem. Przez wiele lat był to punkt spotkań do 2017 r. w którym "baobab" obumarł i został wycięty.
-